Gady


Warunki utrzymania

Małe gady mogą przebywać w terrariach o pojemności od 30 do 70 litrów, większe muszą mieć bardziej komfortowe warunki. Minimum stanowi obszar gdzie zwierzę może obracać się swobodnie, wąż może się wyciągnąć do 1/2 długości.

Do wyścielenia terrarium najlepiej użyć kawałków sztucznej murawy (do jej czyszczenia detergenty).

Dla żółwi dobrym rozwiązaniem jest granulat z lucerny, granulki jeśli zostaną zjedzone przez zwierzę nie powodują niestrawności. Do wyściełania terrarium unikać należy żwiru, wiórków drzewnych, łupin orzechów, kociego żwiru i innych materiałów, z których ciężko oczyścić terrarium.

Naturalne gałęzie są szczególnie lubiane przez legwany i węże.

Pamiętajmy że "gadzia doba" dzieli się na dwa dwunastogodzinne okresy: jeden z oświetleniem, drugi bez.

Ogrzewanie

Gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, do utrzymania odpowiedniej temperatury potrzebują zewnętrznego źródła ogrzewania. Ogrzewanie terrarium powinno być tak zaplanowane, by w jednej części była temp. 23°C w drugiej 35°C. Dla legwanów rozpiętość 23-37°C, dla węży 23-32°C, dla żółwi 21-32°C (dla żółwi temperatura nocą może spaść do 12°C). W dzień temperatura musi być wyższa bo dojdzie do pseudohibernacji.

Żarówka 100W z kloszem odbijającym światło to dobry sposób na oświetlenie i ogrzanie terrarium. Źródło światła powinno być umieszczone na zewnątrz terarium by uniemożliwić wężom i legwanom wspinanie się po żarówce. Nocą jeśli temperatura utrzymuje się na poziomie 20°C nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewana.

Dobrym sposobem na "wygrzanie" naszej gadziny jest umieszczenie żarówki z kloszem w bliskości gałęzi lub skałek, pobudza to zwierzę do wysiłku wspinania się i zapewnia mu odpowiednią dawkę ciepła.

W sklepach zoologicznych dostępne są maty grzejne, "gorące skałki". Jest to dobry sposób na podniesienie temperatury.

Promieniowanie UV

Zwierzęciu żyjącemu w terrarium musimy zapewnić źródło witaminy D3. Jej brak jest przyczyną osteodystrofii pokarmowej (choroba metaboliczna, zwierzę słabnie dochodzi do obrzęków kończyn, żuchwy, oczu, zwierzę traci apetyt, jest ospałe)

Promienie UV są NIEZBĘDNE w hodowli gadów. W sklepach zoologicznych są świetlówki lub inne źródła promienników UV, które należy stosować zgodnie z danymi producenta.

Pamiętajmy, żeby spełnić swą rolę światło UV nie może przechodzić przez żadne filtry typu szkło lub plexi.

Żywienie

Legwany

Legwan zielony pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej jest zwierzęciem roślinożernym. Preferuje owoce, liście, kwiaty. Posiłki są częste lecz nieobfite, w skład diety wchodzą też owady - w małych ilościach (dieta z dużą ilością włókna, białka i małych ilości tłuszczu).

Dla zwierząt poniżej drugiego roku życia 80% diety to produkty roślinne, 20% białko zwierzęce. Dla dorosłych legwanów dieta może być w 100% wegetariańska: 80% warzyw i kwiatów, w 20% owoców.

Sałata, seler są bardzo ubogie w wartości odżywcze zawierają głównie włókno i wodż.

Dopuszczalne warzywa: gorczyca, rzepa, szpinak, kapusta pekińska, pietruszka, szpinak mniej niż 10% (z powodu szczawianów) fasolka szparagowa, zielony groszek, kukurydza, kabaczek, cukinia, dynia, brokuł, kwiat róży, figi, gruszki, banany, brzoskwinie maliny, truskawki, winogrona.

Źródłem białka są świerszcze, jaja na twardo, dżdżownice. Pokarmy dla psów i kotów zawierają zbyt dużo wit D3.

Odpowiednie ilości związków mineralnych zapewnia posypywanie raz w tygodniu karmy węglanem wapnia lub preparatami witaminowymi dla gadów.

Węże

Odżywiają się martwą bądź żywą zwierzyną.

Najlepiej karmić rozmrożoną lub świeżo zabitą zwierzyną. Odradzamy karmienie żywymi zwierzętami.

Najczyściej posiłki złożone są z myszy lub szczurów. Węże nowo nabyte lub przygotowujące siż do wylinki zwykle nie jedzą. Część samców podczas okresu godowego również nie je.

Mniejsze węże jedzą raz w tygodniu lub częściej, podczas gdy większe spożywają posiłek raz na 1-4 tygodnie.

Wąż powinien mieć do swojej dyspozycji wodę nie tylko do picia, ale również do kąpieli.

Żółwie

W naturalnym środowisku żółwie są wszystkożerne i jedzą rośliny, jak i zwierzęta. Posiłek złożony z owoców i kilku świerszczy jest niewystarczający i może prowadzić do osteodystrofii pokarmowej. Produkty polecane w żywieniu legwanów można podawać żółwiom. Posiłek powinien składać się w 50% z produktów roślinnych i 50% produktów zwierzęcych. Pokarm roślinny: 80% to warzywa, 20% owoce.

Młode żółwie jedzą raz dziennie, starsze mogą być karmione co drugi dzień. świeża woda powinna być dostępna cały czas.

Wróć do strony głównej